Ana içeriğe atla

ROBOT İŞLERİ ŞART DAYICIM.(Oyuncak robottan nasıl para kazanılır)


Sevgili Dostlar,

Dünyada yükselen trend Robot teknolojisidir (bak trend kelimesi kullanınca çok bilgili duruyorsunuz ben de sürekli kullanıyorum). Yakın zamanda dünyada bir çok işi robotların yapacağı ve firmaların bir ton problem üreten insanoğlunu kapının önüne koyup onlarca yıl sesini çıkarmadan çalışacak ve hak hukuk istemeyecek robotları kullanmaya başlayacağı söyleniyor.

Neyse bunlar gelişmiş gavur ülkelerinin sorunu biz şimdi bu işten güzel para nasıl kazanırız ona bakalım.

1) Ülkemiz pıtırak gibi özel okul dolmuş ve pide fırınını kapatıp ineğini satan özel okul işine girmiştir. Öncelikle ilk yapacağınız çevrenizde yeni açılmış özel okulların listesini çıkarmak. Sakın eski ve köklü okulları gözünüze kestirmeyin iki dakikada foyanızı anlarlar. Bakacağınız okullar böyle yeni açılmış,badanası kurumamış ve genelde ortaokulu zor bitirmiş yeni zenginler tarafından kurulan okullardır.

2) Gidin Internet üzerinden beş on tane Lego Robot oyuncağı alın. Ama gerçekleri çok pahalıdır siz Çin malı Yego Mego marka çakmasını ve ucuzunu alacaksınız. Öyle gerçek Lego almaya kalkarsanız para dayanmaz o işe.

3) Sonrasında kendinize güzel bir teknoloji platformu kurun. Bunu yapması zor değil. Önce afilli bir isim uydurun. Mesela RoboKids falan (Robotun robosu ve çocuğun kidsi) İngilizce olması lazım çünkü öyle Türkçe teknoloji platformu ismi olmaz. Hadi size bir kaç isim daha uydurayım şimdi düşünmekle falan kalori yakmayın. Roboclub,Edurobot,SchoolRobot falan filan. Yeter ki İngilizce olsun canım benim.

4) Gidin kurduğunuz teknoloji platformuyla alakalı bir kaç site,blog ve facebook sayfası açın.İçeriği başkalarından çalabilirsiniz. Önemli olan böyle parlak,caf caflı olması. Zaten kimse okumayacak görselliği güzel olsun yeter.

5) Güzel bir tanıtım dosyası hazırlayın. Böyle Amerikan sitelerinden robotlarla,uzay mekikleriyle oynayan çocukların resimlerini koyun. İşte bizim RoboKids sayesinde çocukların hepsi şimdiden bilim insanı olacaklar,sizin de çocuğunu dahi olabilir gibisinden gazlayıcı lafları da ekleyin.

6) Sonra başlayın Özel okulların müdürlerinden veya kurucularından randevular almaya.Randevu aldıktan sonra projenizi ballandıra ballandıra anlatın,dosyalarınızı sunun ve Teknoloji çağında bu konuyla ilgili gözükmenin bir özel okulun pazarlamasına ne kadar yarayacağını güzelce ifade edin. Teknoloji - Robot ve Okula Yeni Kayıt eşittir para kelimeleri okul sahiplerinin gözünü açacaktır. Sunumuzun profesyonel olmasına falan gerek yok zaten bir çok okul sahibinin teknolojiden anladığı cep telefonunda facebooka girmekten öteye geçmez. Verin gazı,verin mehteri. Tabi bu iş teknoloji işi olduğundan masrafı çok olur diyerek çok para isteyeceksiniz ama okulun bu konuda kazanacakları daha da fazla olacağı için isteyeceğiniz para çok canlarını yakmaz. Sakın az para istemeyin çünkü öyle ucuza teknoloji projesi olmaz.

7) Şimdi bir ay sonrası için bir Teknoloji Günü düzenleyin. Mesela "Zıttaroğulları Koleji Tech Days." Bakın nasıl karizmatik duruyor. Sonra okulun her sınıfındaki öğrencilerden "Robotik Teknolojisi Araştırma Grupları" kurun. Bu gruplara girecek öğrencileri okulun müdürü ve öğretmenlerle beraber seçin. Burada akıllı ve zeki öğrencilerden çok anası babası zengin ve okul aile birliğinde görev alan öğrencileri seçeceksiniz. Ancak araya süs olsun diye bir kaç zeki öğrenci atmayı da ihmal etmeyin.

8) Çinden getirdiğiniz Lego oyuncakları verin arkadaşlara başlasınlar robot yapmaya. Zaten bu oyuncakların kullanım kılavuzu falan olduğundan bu iş çok zor olmayacaktır. Çocuklar bir şey yapamaz diye düşünmeyin,en kötü halde ana babaları oturup yapacak veya zengin bir aileyse sırf o iş için bir elektronik mühendisi falan tutacaklardır. Her anne bana çocuğunun dahi olmasını ister çünkü çocuk dahi olursa kendisi de bu işten sebeplenir.
(Yahu bizim oğlanda dahi çıktı,zekayı benden aldığı belli ehi ehi) durumu.

9) Çocuklar yaptıkları zırva sapan robot oyuncaklarla  bir ay sonra hazır oldukları zaman caf caflı bir organizasyon düzenleyin. Çocuklar yaptıkları acaip robotları şişine şişine anlatsınlar. Burada dikkat etmeniz gereken ortada yarışma falan olmaması çünkü siz bir çocuğa ödül verirseniz diğerlerinin ailelerini kızdırırsınız. Bu sebeple her grubun öğrencilerinin "eserlerini" bol bol övün. Hepsine plastikten yapılma kupalar,şiltler ve sertifikalar verin. Özellikle sertifika ve kupalar çok önemli. Üzerlerinde yazan " Okulumuz öğrencisi Alican Falanfilanoğlu -Tech Days Robotics Genç Dahi Ödülü kazanmıştır" gibi kelimeler hem çocukları hemde ailelerini gururdan delirtecektir. Hele anne babaları o ödüllerin resimlerini sosyal medyalarında paylaşa paylaşa bitiremez.

10) Organizasyon sonunda herkes mutludur. Çocuklar ve Aileleri gururlanmıştır. Okul idaresi müthiş reklam yapmış ve konuyu duyan diğer insanlarda "bu okul teknolojiye çok önem veriyormuş bizim çocuğu da oraya verelim" moduna girmişlerdir. Sizde iki tane çin malı legoyla eşek yükü para kazanmanızın yanında bir de "Teknoloji Gurusu ve ülkemizde teknolojinin gelişimi için çalışan idealist bilim insanı" makamları kazandınız. Daha ne istiyorsunuz.

Not 1 : Türkçeden ve şakadan anlamayan ve fazla parlak olmayan insanlar için söylüyorum "bu yazı şaka amaçlıdır ve sakın ha bunları yapın dediğimi sanmayın." (Şakadan yazdığım yazıları ciddiye alan zeka örnekleri var gördük tanıştık)

Not 2 :  Resimdeki robot Anadoluda bir lisemiz tarafından üretilen "Hacı Robottur". Son derece mütedeyyin ve ahlaklı bir robot olduğu her halinden bellidir. Bazen lego bulamazsanız iki tekerin üstüne ufak bir motor taksanız da yeterlidir. Önemli olan yaptığınız şeyin isminin "Robot" olmasıdır. Saç kurutma makinesine iki teker bir tane kumanda takarsanız onu bile robot olarak yutturabilirsiniz. Korkmayın yaratıcı olun. Ülke teknolojimiz bu sayede gelişecek.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …