Ana içeriğe atla

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ


Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer hiç bir sağlık sorunu olmayan bir arkadaşınıza onu her gördüğünüzde "rengin sapsarı,hasta falan olmayasın dikkat et kendine" derseniz bu arkadaşınız çok fazla tekrara gerek kalmadan bir süre sonra gerçekten kendisinde bir problem olduğunu düşünecektir.Aynaya baktığı zaman,sanki hafiften de olsa cildinde sararma varmış sanacak ve belli bir süre direndikten sonra koştura koştura doktorun yolunu tutacaktır.

Burada anahtar tekrardır.İşte görüş açısı değiştirmenin en basit örneği budur yani arkadaşınızın kendi görünümüyle alakalı düşüncesini sürekli dış telkin yoluyla değiştirmiş olursunuz.Bu tekniğin büyük çaplı varyasyonları toplumlar üzerinde de uygulanır.

2) Savaşlarda bir toplumun devletleri tarafından kendisine gösterilen düşman imajını kabullenmesi ve onların kendisine kötülük yapmaya niyeti olduğuna gerçekten inanması lazımdır.Eğer siz saldırgan taraf olduğunuz halde bir şekilde niyetinizin iyi olduğuna ve aslında saldırgan tarafın hedef ülkenin liderliği olduğuna karşı o ülkenin halkını inandırırsanız moralleri şiddetli bir hızda düşecektir.

Mücadelenin boşuna olduğu,aslında düşman denilen insanların fena insanlar olmadığı ve bu savaşı çıkartanın ülkeyi kötü idare eden kendi yönetimleri olduğu imajı hedefteki ülkenin insanlarına kabul ettirilmeye çalışılır.

Mesela İkinci Dünya savaşında Japonlar işgal etmek istedikleri Singapur,Çin gibi ülkelerin halklarına daha savaş başlamadan kendilerinin Doğunun tüm ezilmiş halklarını birleştirmek istediklerini fakat onların yöneticilerinin sömürgeci Batı yanlısı olduğu için bunu engellemek istedikleri propagandasını yapmışlardır. Özellikle Singapur halkı bu etkin propagandaya kanmış ve kendi iyiliklerini istediklerini düşündükleri Japonlara karşı mücadele etmemişlerdir. Sonuçta Japonya Singapuru çok kısa sürede işgal etmiş ve kendilerini sevinçle karşılayan Singapurluları kılıçtan geçirmişlerdir

3) Şüphe,moral bozmada çok önemli bir araçtır. Buna göre hedefteki ülkenin insanlarına boşuna çabaladıkları,eninde sonunda yenilecekleri ve akıttıkları her kan damlasının boşu boşuna döküldüğü kabul ettirilmeye çalışılır.

Terör saldırıları burada devreye girer ve hedefteki ülkenin insanlarına,devletlerinin kendilerini bile koruyamadığı ve bu şekilde savaşı kazanmalarının imkansız olduğu mesajı verilmeye çalışılır. Şüphe zamanla korkuya dönüşür ve korkmuş insanların morali süratle bozularak teslim olma yoluna giderler.

4) İnsanların düşmanlarına karşı duydukları nefreti kendi içlerine yönlendirme de ayrı bir yöntemdir.Buna göre hedef toplumun kendi içindeki tarihi çatışmalar ve nefretler su yüzüne çıkarılmaya çalışılır. Mezhep ve Etnik nefret körüklenir.Bir takım terör saldırılarıyla hedef ülkenin insanlarının birbirlerine düşmesi amaçlanır.Örnek olarak Birinci Dünya savaşında Alman askeri istihbaratı bu konuda çok iyi çalışmış ve cephedeki Rus ordusu askerlerine esas nefret etmeleri gerekenin kendileri değil onları yüzyıllardır ezen Çar hanedanı ve onun subayları olduğu propagandası yapmışlardır. Bunun sonucunda Rus ordusunda isyanlar çıkmaya başlamış ve işin sonu Bolşevik devrimine ve Çarlık sisteminin yıkılmasına kadar gitmiştir.

5) Hedefteki ülkenin yöneticilerinin genel tavrı çok önemlidir. Çünkü saldırının amaçlarından biri ülkede karışıklık çıkarıp yönetimi daha otoriter olmaya zorlamak ve yönetim sertleştikçe halkın moralinin daha da bozulup o ülkeyi negatif bir döngüye sokmaktır.

Yani moral bozuldukça yönetim sertleşir ve yönetim sertleştikçe halkın morali dahada bozulur.Ülke insanlarının birbirlerini yabancı görmesi ve ayrışması da psikolojik saldırıyı yapanlar için çok önemlidir ve herkesin birbirine şüpheyle baktığı bir paranoya ortamı moral bozma saldırısı yapan odaklar için bulunmaz nimettir.

Sonuç: Bir ülkenin ve milletin girdiği mücadelelerde başarılı olması için silahtan ve paradan çok morale ihtiyacı vardır.Fransız askeri dehası Napolyon,bir ordunun başarısındaki en büyük faktörün moral olduğunu yüzlerce sene önce söylemiştir.

Mücadele içindeki bir ülkenin ne pahasına olursa olsun kendi halkının moralini yüksek tutması hayati önem taşımaktadır.

Bunun da en önemli unsuru gelen moral bozucu psikolojik saldırıları daha oluşum aşamasında sinyalleri doğru yorumlayarak tespit etme ve ülkede birlik beraberlik havası oluşturmaktır.

İnsanlar yönetimde ne kadar pay sahibi olduklarını düşünürlerse o kadar kenetlenirler ama insanlar kimsenin onların fikrini sormadığı ve olaylar üzerinde etkileri olmadığına inanırlarsa,herkes kendi köşesine çekilerek mücadeleden kaçmaya başlar.

Kapsayıcı ve insanları ayrıştırmayan bir yönetim tarzı psikolojik saldırılarla mücadelede çok önemlidir çünkü size saldıran odakların tam olarak istediği zaten daha çok sertleşmeniz ve iç birliğinizi yitirmenizdir.

Aynı geminin yolcuları olduğumuz ve eğer birlik olup gemimizi yüzdürmeyi başaramazsak hep beraber suyun dibini boylayacağımız gerçeğinin daha iyi anlaşılması dileklerimle.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …